Strona główna »  Wszystkie publikacje » Nasza redakcja »                                            Wiodący, niezależny portal motoryzacyjny w Polsce. Stworzeni z pasji do motoryzacji.

marginesmarginesmarginesmargines

Strona główna              Forum dyskusja      Porady motoryzacyjne      Premiery rynkowe       Auto motoryzacja   Części do Cadillaca » Mercedes » Audi » Skoda » VW »

O tym musisz wiedzieć: Damian Łaskowski [Dzisiaj] Znamy pierwsze fakty na temat debiut marki Genesis na Starym Kontynencie. Bez większej rewelacji »

Śledź nasze publikacje

sidebar

Dołącz do nas na Facebooku:


Powinieneś przeczytać też

sidebar

Taxi bagażowe. Na pewno wiesz już, jak działa i ile za nie zapłacisz? »

Ubezpieczenia OC. Sprawdź, czy na pewno wiesz o nich wszystko »

Mechanika auta zimą. Upewnij się, że wiesz, w jaki sposób przygotować samochód przed mrozem »

Garaże blaszane nie muszą być drogie. Naprawdę »

Sprawdź również

sidebar

Audi R8
Wynajem samochodu, czy może leasing? Sprawdź nasz raport

Damian ŁaskowskiOPUBLIKOWAŁ AUTOR:

DAMIAN ŁASKOWSKI
Dodane: 1 dzień temu | kategoria: Debiuty i porady motoryzacyjne : Aktywność: 2 komentarze

sidebar

BMW 1

Fotografia: CC 2.0 Flickr.com autorstwa David Orban

Zakup samochodu osobowego jest wydatkiem, którego ustawodawca nie lubi. Dlatego też ustawy o podatkach dochodowych wprowadzają pewne ograniczenia. Sposób rozliczania uzależniony jest od wartości auta i sposobu jego nabycia.

Wynajem samochodu długoterminowy, a może kredyt albo leasing?

Samochód w ewidencji środków trwałych

Zakupiony za gotówkę lub w kredycie pojazd należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych amortyzować go. Ustawodawca przewidział istotne ograniczenie – amortyzacji podlega wartość samochodu do równowartości 20. 000 euro.

Przyjmując kurs 4, 30 na euro amortyzacji może podlegać kwota 86. 000 zł. Stawka amortyzacji wynosi 20% rocznie, czyli co miesiąc w koszty uzyskania przychodów można zaliczyć 1/60 wartości auta.

Samochód w leasingu operacyjnym

Leasing operacyjny traktowany jest na równi z najmem. Podatnik płaci za wynajem samochodu. W tym przypadku nie ma znaczenia wartość samochodu. Faktury za leasing w całości są zaliczane w koszty. Dopiero ostatnia faktura, tzw. faktura wykupu przenosi własność samochodu i w tym momencie auto powinno zostać zaliczone do ewidencji środków trwałych.

margines

Przeczytaj również: Wiesz, ile zapłacisz za wynajem samochodu? Tyle kosztuje pomoc drogowa w Polsce

margines

Materiał skomentowany przez użytkowników serwisu [1użytkownik]

sidebar

Gravatar logoW sumie to chyba wynajem długoterminowy samochodu aż tak źle nie wychodzi, ale według mnie znacznie lepszym pomysłem jest leasing. Auto po tych kilku latach można albo wymienić sobie na nowe, albo przyjąć w rozliczeniu za jakieś tam niewielkie pieniądze. Kredyt to totalne nieporozumienie - optymalizacja podatkowa z tego żadna, więc w grę wchodzi tylko leasing. Poza tym w kredycie auto też jest przecież obciążone, a co za tym idzie - nie można np. pojechać za granicę nie informując wcześniej o tym banku. Porażka.

Zapoznaj się także z innymi publikacjami

sidebar

Włosi zaskoczyli premierą nowego, sportowego sportwagona. Dziś znamy już szczegóły

Alfa Rome Giulia

Za premierową Giulię przyjdzie zapłacić przynajmniej sto czterdzieści tysięcy złotych, ale wszystko wskazuje, że tym modelem Alfa Romeo podbije rynek nie tylko w Europie. Przeczytaj najnowszy raport specjalny redakcji.

przeczytaj

 

Autond

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone © Salon OEM Polska portal motoryzacyjny Autond

Redakcja » Mapa serwisu » BB Motor » Rozliczenia samochodu służbowego »